Menü
Kopácsi Krisztina - Fagypont
Túlélőfelszerelés íróknak
Motivációcsalogató és produktivitásnövelő tippek íráshoz
Minden nap ugyanakkor, ugyanannyi időre le tudsz ülni írni? Többműszakban dolgozol, ezért A, B esetleg C hetekben tudsz gondolkodni? Vannak délutáni elfoglaltságaid pl kurzus, edzés stb., ezért naponta más-más időben tudsz írni? Gondold át, mikor van halaszthatatlan programod, és ennek megfelelően szúrj be napi egy hosszabb vagy több rövidebb írásszakaszt! Írd fel a naptáradba, vagy készíts külön írós időbeosztást! Aztán pedig vedd komolyan, és foggal-körömmel védd az íróidődet! Előfordulhat, hogy le kell mondanod néhány dologról, hogy beleférjen az írás az életedbe. Mi az, amit el tudsz engedni?
Hogyan is írjunk mentális betegségekről?
Csernovszki-Nagy Alexandra - Lina múltja
Minden megvan benne, ami egy jó krimihez kell: fokozatosan adagolt információk, amelyek végig fenntartják a figyelmet; hátborzongató jelenetek, amikor a főhős közvetlen életveszélybe kerül; fenyegető üzenetek egy ismeretlentől; családi titkok; holttestek stb stb.
Nagyon tetszett, hogy két szálon futott a történet: az egyik a múltban, 1867-68-ban, amikor Lina rettenetes házasságát ismerhettük meg, a másik a „jelenben”, 1870-ben, mikor Lina a férje halála után új életet kezd legjobb barátnője családjában. Azaz új életet kezdene, mert kísérti a múlt, mintha a férje még a halála után is képes lenne megkeseríteni az életét. Különféle titkos üzenetek, jelek várják időről időre a szobájában, melyek egyre hátborzongatóbbá válnak, így nyomozásba kezd, hogy kiderítse, ki áll a szörnyű tettek mögött. Ebben segítségére van a család egyik tagja, Márton, egy rendkívül kedves, szimpatikus, és jóképű fiatalember. Titokban nyomozásba kezdenek.
A regény remekül ábrázolja a 19. századi férfi-nő viszonyokat, és a nemekről való gondolkodást. A történetben többször határozottan kijelentik, hogy a férfi dolga a gondolkodás, a politizálás, a család fenntartása, a nő helye pedig otthon van, az, hogy egyetemi tanulmányokat kezdjen, egyenesen nevetséges, lehetőleg ne is olvasson, mert tudományosan bizonyított (!), hogy a gondolkodás olyan hatással van a női testre, ami megnehezíti a gyerekszülést. És ugyebár mi lehetne fontosabb egy nőben, mint annak a lehetősége, hogy gyermeket szüljön?
Lina nyíltan és homlokegyenest nekimegy ezeknek a nézeteknek, helyet követel a gondolatainak, a tetteinek. Hisz önmagában, még azután is, hogy egy igen durva, bántalmazó kapcsolatból lépett ki nem is olyan régen, azzal, hogy a férje meghalt. Gyula szörnyen bánt vele, testileg és lelkileg is bántalmazta, és ez azért fájt Linának még jobban, mert ő a kapcsolatuk elején még fülig szerelmes volt a férfiba. Most mégis megállíthatatlanul tör előre a célja eléréséért, azaz, hogy felfedje annak a személynek a kilétét, aki veszélyes játékot űz vele. Márton, hű társa a nyomozásban, azon kevesek egyike, akiben feltétlenül megbízik. De a gyilkos és/vagy az ő fenyegetője valószínűleg a ház népéből való. Ki árulta el?
Kinek fog tetszeni?
- Annak, aki szereti a romantikus krimit;
- akinek tetszett az Ambrózy báró esetei sorozat;
- aki egy izgalmas, fordulatos krimire vágyik;
- aki szereti az erős női karaktereket.
Hogyan válassz zsánert és korcsoportot, és miért fontosak ezek?
Slow burn romance — a perzselő romantika írásának titka
A következőkben 5 fontos "szabályt" osztok meg veled, amelyek segítségével akár te is lehetsz az, akinek a szereplői kapásból beugranak az olvasóknak :D
1. Minden karakternek megvan a saját útja, amin halad és fejlődik. A történetedben az individuális cél legyen előtérben, ne az élvezzen központi szerepet, hogy a két karakter össze akar jönni.
Tehát a regény NE csak erről a kapcsolatról szóljon, mint valami mágikus valamiről, amit a karakterek egész életükben hiányoltak. Hiszen minden karakternek meg kell legyen a saját egyénisége, konfliktusa. A legjobb pedig az, ha az utóbbi a két szereplőnek egymástól független. És mikor összejönnek, a konfliktus nem tűnik el a történetből mágikus módon, mint mikuláscsokik a boltból december negyedikén.
Ide készültem néhány kérdéssel is nektek, amik nagy segítséget nyújthatnak:
- Mi a belső konfliktus, amivel mindkét karaktered küzd?
- Milyen kapcsolat van közöttük a sztori elején és miért?
- Milyen régóta ismerik egymást?
- Hogyan találkoztak?
- A karakter mennyit tud a B karakter belső konfliktusáról és fordítva?
- Titkolnak valamit egymás elől? Ha igen, mit?
2. Hagyj valami izgalmasat a végére is!
Hagyj izgalmas dolgokat a végére is, ne lőj le mindent az elején. Bár ezzel óvatosan azért, mert az sem jó, ha az eleje üres, mint a wc papíros sor, a végén pedig minden is történik. Erre tökéletes példa Alice Broadway - Ink c. kötete.
Nincs románc feszültség előtt! Ez egy aranyszabállyal is felér szerintem. A vonzalom pedig amint szárba szökken két karakter között, azt szépen lassan, írói csalafintasággal kezdd el építgetni. Itt fontos, hogy ne csak a testiségre koncentrálj, mint majdnem csók, érintések, stb, ugyanis így a történet száraz és unalmas lesz. Bátran adj hozzá fűszert és jöjjenek azok a lelki vívódások, plusz toldd ki őket a konfliktus zónából és állítsd kihívás elé :D
3. Haladjon a történet!
Viszont fontos vigyázni arra, hogy ne legyen parkolás belőle! A slow burn, azaz "lassú égésű" románc nem egyenlő azzal, hogy semmi előrehaladás nem történik. Az ok-okozati összefüggés jó barátod, amit használj ki! Ha kezd ellaposodni a történet, jusson eszedbe, hogy a lehetőségek végtelenek, és nyugodtan dobj be valami izgalmasat, pl árulás vagy titok, és a következmények majd továbbviszik az izgalmakat!
4. A cselekményszerkezetek a barátaid!
A struktúrák segítenek a sztorid és a romantika helyes irányba terelésében. Bővebben ezekről korábbi cikkeinkben olvashattok :D
5. Írd azt, amit szeretsz... és amit az olvasóid szeretnének!
Mindig arra törekedj íráskor, hogy olyan könyvet írj, amit te is szeretnél olvasni. A sztori elsősorban neked számítson, és ne azért kezdd el írni, mert éppen az az aktuális trend. Viszont ez nem egyenlő azzal, hogy teljesen ignorálod az olvasóidat. Hiszen azért mégsem csak a fióknak írsz.
Ide ismét hoztam egy szett kérdést nektek:
- Hogyan változtak a karakterek és fejlődtek az utazásuk/kapcsolatuk révén?
- Mennyire folyásolta be A karakter belső konfliktusát B karakter, és fordítva?
- Vannak még titkaik egymás előtt? Ha igen miért, ha nem miért nem?
- Hogy néz ki a jövő a karaktereid számára?
Ha nem okoz gondot az angol nyelv, a cikk inspirációját adó videót itt megtudjátok nézni. Ha még nem tettétek, akkor csatlakozzatok a HazaWrimo-hoz, és írjunk együtt novemberben!
A hópihemetódus - Egy regényvázlatolási módszer
A Plot Embryo cselekményszerkezet
https://www.youtube.com/watch?v=-XGUVkOmPTA&t=165s&ab_channel=StudioBinder
https://www.youtube.com/watch?v=RG4WcRAgm7Y&ab_channel=AdultSwim
https://www.youtube.com/watch?v=LuD2Aa0zFiA&ab_channel=WillSchoder
https://www.youtube.com/watch?v=_pZ3ZZd1mms&list=PLS55lX3rGvav5FnjSnFV9sB1q2kfsswXe&ab_channel=RachaelStephen
https://www.rachaelstephen.com/3emb29?mc_cid=18f75543ad&mc_eid=[3873d176ad]
https://www.rachaelstephen.com/4emb81?mc_cid=29ca925ead&mc_eid=[3873d176ad]
így írunk mi - Robin O'Wrightly
Számomra az írás több, mint puszta önkifejezés – ez túlélő eszköz, teremtő, világot átformáló erő a betűkön keresztül. Minden, amire nem lehettem hatással, eltörpült az írás mögött, mert a toll kézbevételével megszelídült a teremtett világom, és azt történt benne pontosan, amit szerettem volna. Vagy nem... de mégis akaratom szerint alakítottam benne a dolgaimat. Mai napig hiszem, hogy ha nem is gyorsan, de lassan hatással lehet minden író a saját világán keresztül erre a nagyra is, amiben él és alkot. A könyvek túlélnek minket, és mi túlélünk a könyvekben. Az írás nem verseny, hanem szolgálat. Nem sietek sehová. A jövő felfogását a jelenben formáljuk, amit ma leírunk, az unokáink is olvasni fogják. Nekem ez a célom. Sőt. Több ezer évre tervezek...
portré - Erotika, érzelmek, szenvedély - Marilyn Miller világa
– Mi inspirál írás közben? Hogyan születik meg a fejedben egy történet?
Írás közben talán a zene az, ami tud inspirálni. De a legnagyobb hatással az olvasóim vannak rám, furcsa mód. A másik pedig a körülöttem lévő világ és ami történik benne. Egy történet a legkülönfélébb módokon tud megszületni a fejemben: két sorozatot egy puszta kép alapján írtam meg, volt olyan történet, amit egy dal ihletett meg. Ezek csak az alapkövek. Ami ehhez pluszba jön, az már maga az élet.
– Mitől jó egy történet? Mik azok a momentumok, jelenetek, amelyek megfogják az olvasót?
Mindenkinek más miatt jó egy történet. Ha magamból indulok ki, hogy számomra mitől jó egy történet, akkor azt mondom: elsőkörben a mondanivaló. Legyen üzenete. Szeretem, ha van benne egy kis humor, legyen benne szerelmi szál, és persze egy kis erotika. Vágjon arcon a könyv, hasson rám, emeljen a magasba vagy tiporjon el. Nálam akkor jó egy történet, ha szó szerint felsóhajtok, amikor becsukom, és utána még napokon keresztül képes vagyok kattogni rajta.